Скъпи приятели, представяме на Вашето внимание 22. брой на списание Юридически барометър. Темата на броя е „Публичните предприятия“. Бихме искали още веднъж да изразим специална благодарност на доц. Таня Бузева – преподавател по Гражданско и Търговско право в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и управляващ партньор в Адвокатско дружество „Бузева и партньори“ за отзивчивостта, професионализма и за споделения експертен опит.
Скъпи приятели, на 23 април (вторник) 2024 г. от 10:00 часа в зала „София”, Гранд Хотел София ще се състои публичното представяне на двадесет и втория брой на списание Юридически барометър.
Скъпи приятели, представяме на Вашето внимание 21. брой на списание Юридически барометър. Темата на броя е „Право и изкуствен интелект“. Бихме искали още веднъж да изразим специална благодарност на г-н Доброслав Димитров – председател на Управителния съвет на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ), председател на Българската работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ), съосновател на „Империя Онлайн“ ЕАД, за отзивчивостта, професионализма и приятелското отношение.
Скъпи приятели, на 15 ноември (сряда) 2023 г. от 10:00 часа в зала „София”, Гранд Хотел София ще се състои публичното представяне на двадесет и първия брой на списание Юридически барометър.
На 17 май (сряда) 2023 г. от 9:00 часа в Конферентната зала на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (СУ) ще се проведат традиционните научни четения, организирани от катедрите по теория и история на държавата и правото и по наказателноправни науки към Юридическия факултет на СУ.
Темата на седмото по ред издание на съвместната конференция е „Право и война“.
Мина повече от година от руското нахлуване в Украйна и Европа отново е изправена пред ужаса на мащабна завоевателна война. Може ли въобще думата на правото да бъде чута, когато въздухът е запълнен от тътена на оръжията? Какви са правните средства за борба с агресивната война и нейната пропаганда? Как войната променя правото и как руско-украинската война в частност промени правните системи на противоборстващите страни, какво е нейното отражение върху националното и съюзното право в Европа? Как българското право, правото на Европейския съюз и международноправните регулации решават въпроса за статута на бежанците и жертвите на войната? Как и в какви граници правото на войната налага ограничаване на едни основни права и изисква действия за защитаването на други? В крайна сметка може ли правото да регулира войната или тя е негова граница, отвъд която конфликтът става зона „извън правото“ и без правила. Може ли войната да е правна санкция, а правото в перспектива да бъде основа за дълготраен мир?
Организаторите посочват, че това са само част от живите въпроси, чийто насъщен отговор досега по-скоро се подминава от българската юридическа научна общност и които искат да поставят за разглеждане ведно с класически теми за конституционноправните основи на регулирането на войната и мира, проблематиката на извънредното положение и правото „на военни релси“, философскоправните търсения за обосноваването на идеята за „справедливата война“ и нейните критики.
С програмата на събитието можете да се запознаете тук.
Източник: https://law.uni-sofia.bg/
С Решение по дело C-487/21, постановено по преюдициално запитване, Съдът на Европейския съюз се произнася, че правото да се получи „копие“ от личните данни, закрепено в Общия регламент за защита на данните (ОРЗД) изисква на субекта на данните да се предостави точна и разбираема реплика на всички тези данни.
Скъпи приятели, представяме на Вашето внимание 20. брой на списание Юридически барометър. Темата на броя е „Наказателна политика и наказателен закон“.
Скъпи приятели на Юридически барометър,
След известно прекъсване поради сложната епидемична обстановка, свързана с разпространението на Covid-19, имаме удоволствието да Ви информираме, че публичното представяне на двадесетия брой на списание Юридически барометър ще се състои на 22 март (сряда) 2023 г. от 11.00 часа в зала „София“, Гранд Хотел София.
В рамките на 70-ата си годишнина Съдът на Европейския съюз реши официално да преименува последните части от сградния си комплекс, които досега все още бяха обозначавани с букви. Кули A, B, C и крило C занапред ще носят имената „Коменски“, „Монтескьо“, „Рока“ и „Темида“.
Съдът на ЕС (Съда) постанови решение по съединени дела С-704/20 и С-39/21, касаещи преюдициални запитвания на Нидерланския Conseil d’État (Държавен съвет) и на Първоинстанционния съд Хага относно служебна проверка на задържането на незаконно пребиваващ чужденец или търсещо убежище лице, по-конкретно – дали националният съд е длъжен да проверява спазването и на непосочени от съответното лице условия за законосъобразност.
Приятели на "Юридически барометър"